July 30, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.







SCOREBOARD 11-29
Written by Staff Report   
Wednesday, November 28, 2012 4:27 PM

H.S. girls soccer


Register Publications

ALL-DEARBORN COUNTY

2012 Honors Team


FIRST TEAM

Player, School Yr.   Pos.

Jodi Offutt, Lawrenceburg Sr. D

Haley Lowe, Lawrenceburg Jr. F

Felicia Horn, South Dearborn Sr. M

Emily Koschmeder, East Central Jr M

Hannah Knippenberg, L'burg Sr. D

Alex Gilb, Lawrenceburg Sr. M

Kennedi Willis, Lawrenceburg Sr. GK

Dani McClure, East Central Sr. D

Daria Volker, East Central Jr. M

Morgan Wolfer, South Dearborn Jr. GK

Sadie Schumann, South Dearborn Jr. M

Melody Lutz, East Central Jr. F

Rachel Sicking, East Central Jr. F

Emily Schwartz, Lawrenceburg Sr. M

Katie Lyman, Lawrenceburg Sr. M

Alley Schmidt, Lawrenceburg So. F/M

Molly Schmahl, South Dearborn Jr. D

Morgan Bressert, South Dearborn Sr. M

Hannah Woeste, East Central Jr. D

Morgan Mosley, South Dearborn Sr. M

Peighton Cook, Lawrenceburg Fr. F


HONORABLE MENTION

EAST CENTRAL – Katie Ravenna, So., D; Madison Martin, Jr., F; Hannah Patton, Jr., F; Becca Ginn, Jr., M; Madison Turner, Jr., GK

LAWRENCEBURG – Alexis Fussnecker, So., M; Abbey Schmidt, Jr., M; Jackie Zerbe, Sr., F

SOUTH DEARBORN – Kassandra Bailey, Jr., D; Crystal Nichols, Jr., F/M


Co-OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR – Haley Lowe, Jr., Lawrenceburg; Felicia Horn, Sr., South Dearborn

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR – Jodi Offutt, Sr., Lawrenceburg

NEWCOMER OF THE YEAR – Peighton Cook, Fr., Lawrenceburg



H.S. boys basketball


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Boys Varsity

Basketball Standings

(Through Nov. 24)

School W-L Conf. OA DA

Greensburg 2-0 1-0 82.0 43.0

Batesville 1-0 0-0 77.0 38.0

Franklin Co. 0-0 0-0 0.0 0.0

LAWRENCEBURG 0-0 0-0 0.0 0.0

EAST CENTRAL 0-1 0-0 45.0 68.0

SOUTH DEARBORN 0-2 0-1 42.5 64.5


Weekend Lineup

FRIDAY, NOVEMBER 30

EAST CENTRAL at SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m. *

Greensburg at LAWRENCEBURG, 7:30 p.m. *

Batesville at Franklin County *


SATURDAY, DECEMBER 1

Milan at LAWRENCEBURG, 7:30 p.m.

Richmond at EAST CENTRAL, 7:30 p.m.

SOUTH DEARBORN at Connersville, 7:30 p.m.

Batesville at Greensburg *

Centerville at Franklin County

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


Panthers 68,

Trojans 45


Saturday, Nov. 24

At North Vernon


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Backherms 6 4-4 3 19

Gutapfel 2 2-2 0 6

Stonefield 1 3-3 3 5

Werner 1 2-2 3 5

Baker 1 2-2 3 4

Seiwert 1 2-2 1 4

Gibbs 1 0-0 1 2

Hudepohl 0 0-0 4 0

Kammer 0 0-0 0 0

May 0 0-0 0 0

Schuman 0 0-0 4 0

TOTALS 13 15-15  22 45


JENNINGS CO. FG FG PF TP

Sanders 6 6-6 0 22

Kirchner 4 2-2 2 13

Taylor 6 0-4 2 12

Eder 2 3-5 5 7

Leach 2 2-2 1 6

Hunt 2 0-2 3 4

McNamee 1 0-0 3 2

Scruggs 0 2-2 1 2

Euler 0 0-0 0 0

Mills 0 0-0 0 0

Woods 0 0-0 0 0

TOTALS 23 15-23 17 68


East Central 7 19 7 12 – 45

Jennings Co. 12 19 17 20 – 68


FIELD GOALS – EC (13-42, ..310): Schuman 0-3, Backherms 6-15, Hudepohl 0-2, Seiwert 1-5, Werner 1-5, Gibbs 1-3, Baker 1-4, Kammer 0-1, Stonefield 1-2, Gutapfel 2-2. JC (23-49, .469).

3-PT. GOALS – EC (4-23, .174): Schuman 0-1, Backherms 3-11, Seiwert 0-4, Werner 1-3, Gibbs 0-2, Baker 0-2. JC (7-20, .350): Sanders 4, Kirchner 3).

REBOUNDS – EC (24): Backherms 6, Gutapfel 3, May 3, Gibbs 2, Hudepohl 2, Schuman 2, Stonefield 2, Werner 2, Baker, Seiwert. JC (32).

ASSISTS – EC (10): Stonefield 4, Werner 2, Gibbs, Hudepohl, May, Seiwert.

STEALS – EC (5): Werner 2, Gibbs, Gutapfel, Hudepohl.

BLOCKED SHOTS – EC (2): Backherms 2.

TURNOVERS – EC (22): Backherms 6, Schuman 3, Stonefield 3, Werner 3, Gibbs 2, Kammer 2, Baker, Hudepohl, Seiwert. JC (18).



VARSITY & RESERVE

2012-13 Schedules


LAWRENCEBURG H.S.

Tigers

NOV. 30 – GREENSBURG *

DEC. 1 – MILAN

7 – at Batesville *

8 – EAST CENTRAL *

12 – at Franklin Co. *

15 – INDPLS. ARLINGTON

18 – TAYLOR (OHIO)

29 – at North Decatur (New Castle Fieldhouse)

JAN. 3-4-5 – River Town Classic at SD, TBA

11 – SOUTH DEARBORN *

18 – BATESVILLE *

25 – at South Ripley

26 – at Greensburg  *

FEB. 1 – at East Central *

2 – RISING SUN

9 – FRANKLIN CO. 12 p.m. *

15 – at South Dearborn *

16 – at Harrison (Ohio)

22 – OLDENBURG ACADEMY

26-27 – Class 3A Sectional at Greensburg, TBA


Reserve games at 6 p.m., varsity following, unless noted.

HOME GAMES IN CAPS.

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games



H.S. girls basketball


Varsity Scores

TUESDAY, NOVEMBER 27

LAWRENCEBURG at Batesville *

Franklin Co. at Greensburg *

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Girls Varsity

Basketball Standings

(Through Nov. 27)

School W-L Conf.  OA DA

EAST CENTRAL 4-1 2-0 69.4 35.4

Batesville 3-2 1-0 40.8 44.4

LAWRENCEBURG 2-2 2-1 38.8 49.0

SOUTH DEARBORN 1-4 1-2 35.8 46.2

Greensburg 2-3 0-1 42.2 46.4

Franklin Co. 1-4 0-2 30.2 42.4


Weekend Lineup

THURSDAY, NOVEMBER 29

EAST CENTRAL at Franklin Co., 7:30 p.m. *

LAWRENCEBURG at North Bend (Ohio) Taylor, 7:30 p.m.

Rising Sun at SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m.

Union County at Batesville


SATURDAY, DECEMBER 1

Jennings Co. at EAST CENTRAL, 1:30 p.m.

LAWRENCEBURG at Greensburg, 1:30 p.m. *

SOUTH DEARBORN at Jac-Cen-Del, 1:30 p.m.

Batesville at Shelbyville

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games



H.S. wrestling


2012-13 SCHEDULES


EAST CENTRAL H.S.

Trojans

Varsity & Reserve

DEC. 1 – at Harrison (Ohio), 7:30 a.m.

1 – at Greensburg (R), 9 a.m.

6 – UNION COUNTY (V & R), 6 p.m.

8 – at Pendleton Heights, 8:30 a.m.

11 – GREENSBURG, 6 p.m.

15 – EC 6-WAY INVITATIONAL, 8:30 a.m.

20 – at Columbus East (V & R),  6 p.m.

22 – JR. VARSITY ROUND ROBIN, 8 a.m.

28 – Cub Classic 1st Round, Madison, 6 p.m.

29 – Cub Classic Final Round, Madison, 9 a.m.

JAN. 5 – New Palestine 5-Way (w/Beech Grove, Martinsville, Rushville), 9 a.m.

10 – at Franklin County (V & R), 6 p.m.

12 – Knights Classic Invitational at South Dearborn (V), 8:30 a.m.

12 – at Mason (Ohio) (R), 9 a.m.

14- Connersville Invitational (R), 6 p.m.

18 – Cin.Purcell Marian Invitational 1st Rd. (R), 5 p.m.

19 – EIAC Championships at Lawrenceburg, TBA

19 – Cin.Purcell Marian Invitational Final Rd. (RB), 9 a.m.

26 – IHSAA Sectional, TBA

HOME MATCHES IN CAPS



LAWRENCEBURG H.S.

Tigers

Varsity & Reserve

DEC. 1 – Milan 5-Way (w/Batesville, SD, Union Co.), 9 a.m.

6 – CIN. SUMMIT COUNTRY DAY, 6 p.m.

8 – Knightstown 5-Way, 9 a.m.

12 – at Oldenburg Academy, 6 p.m.

15 – East Central 6-Way, 9 a.m.

22 – JV Round Robin at EC, 9 a.m.

28 – Madison Round Robin 1st Round, 9 a.m.

29 – Madison Round Robin Final Round, 9 a.m.

JAN. 2 – MILAN, 6 p.m.

5 – Madison Nick Shadday Invitational, 9 a.m.

12 – Franklin Co. Triple Dual (w/Batesville, Oldenburg), 9 a.m.

15 – TAYLOR (OHIO), 6 p.m.

19 – EIAC CHAMPIONSHIPS, 9 a.m.

26 – IHSAA Sectional at SD, 9 a.m.

FEB. 2 – IHSAA Regional at Richmond, 9 a.m.

HOME MATCHES IN CAPS



SOUTH DEARBORN H.S.

Knights

Varsity & Reserve

NOV. 26 – CONNERSVILLE (R), 6:30 p.m. 

29 – At Rushville (V), 6 p.m.

DEC. 1 – Milan Quad Dual, 8:30 a.m.

5 – At Connersville, 6 p.m.

8 – At Ryle (Ky.) Raider Rumble, 9 a.m.

8 – SD JV INVITATIONAL, 9 a.m.

10 – SD JV DUAL, 5:30 p.m.

14 – At Jeffersonville Classic 1st Rd., 5:30 p.m.

15 – At Jeffersonville Classic Final Rd., 7 a.m.

15 – At Winchester (R), 10 a.m.

20 – JENNINGS CO, 6:15 p.m.

22 – At East Central JV Invitational, 9 a.m.

28 – At Madison Invitational 1st Rd., 9 a.m.

29 – At Madison Invitational Final Rd., 9 a.m.

JAN. 5 – At Conner (Ky.) Invitational, 8 a.m.

9 – FRANKLIN COUNTY, 6 p.m.

9 – At Jennings Co. (R), 6 p.m.

12- SOUTH DEARBORN INVITATIONAL, 8:30 a.m.

14 – At Connersville JV Invitational, 6 p.m.

19 – EIAC Championships at L'burg, 9:30 a.m.

26 – IHSAA SECTIONAL, 8 a.m.

HOME MATCHES IN CAPS



H.S. football


IHSAA STATE FINALS

At Lucas Oil Stadium,

Indianapolis


Friday, November 23

CLASS A: Lafayette Central Catholic 14, Indpls. Scecina 0

CLASS 2A: Ft. Wayne Bishop Luers 40, Indpls. Cardinal Ritter 28

Saturday, November 24

CLASS 3A: Indpls. Bishop Chatard 30, Hamilton Hts. 13

CLASS 4A: Indpls. Cathedral 56, Mishawaka 29

CLASS 5A: Lawrence Central 39, Ft. Wayne Snider 14