August 27, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.







SCOREBOARD 12-06
Written by Staff Report   
Wednesday, December 05, 2012 5:14 PM

H.S. boys soccer


Register Publications

ALL-DEARBORN COUNTY

2012 Honors Team


FIRST TEAM

Player, School Pos. Yr.

Sam Burns, East Central F Jr.

Kyle Lachenman, East Central D Sr.

Jacob Amberger, East Central M Jr.

Alex Panaro, Lawrenceburg M Sr.

Cody Sprague, East Central M Jr.

Johnny Greco, So.Dearborn M Jr.

Chad Sanders, East Central M Sr.

Dustin Pruitt, East Central M Sr.

Kyle Frank, Lawrenceburg D Sr.

Jacob Bischoff, East Central M Sr.

Jacob Zengerling, East Central GK Jr.

Eli Murphy, Lawrenceburg D Sr.

Weston Taylor, So.Dearborn M Sr.

Ryan Good, Lawrenceburg F Jr.

Wyatt Schwing, S.Dearborn D Fr.


HONORABLE MENTION

EAST CENTRAL – Grant Williams, Fr., M; Devin Richter, Jr. D; Joe Brush, Fr., D

LAWRENCEBURG – Nick Murphy, Jr., M; Jacob Hornberger, Sr., F; Will Schwing, Jr., GK; Brycen Evans, Jr., F

SOUTH DEARBORN – Coleman Yauch, So., GK; Matthew Buckingham, Sr., D; Michael Kennedy, Fr., D; Kyle Worthington, Jr., M/F


OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR – Sam Burns, Jr., East Central

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR – Kyle Lachenman, Sr., East Central

TEAM PLAYER OF THE YEAR – Jacob Amberger, Jr., East Central

NEWCOMER OF THE YEAR – Wyatt Schwing, Fr., South Dearborn



H.S. boys basketball


Weekend Lineup

FRIDAY, DECEMBER 7

Greensburg at EAST CENTRAL, 7:30 p.m. *

LAWRENCEBURG at Batesville, 7:30 p.m. *

Madison at SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m.

Rushville at Franklin County


SATURDAY, DECEMBER 8

EAST CENTRAL at LAWRENCEBURG, 7:30 p.m. *

Franklin Co. at SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m. *

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Boys Varsity

Basketball Standings

(Through Dec. 1)

School W-L Conf. OA DA

Greensburg 4-0 3-0 75.3 47.5

EAST CENTRAL 1-2 1-0 50.0 51.7

Batesville 2-1 1-1 66.7 51.3

Franklin Co. 1-1 0-1 62.5 60.5

LAWRENCEBURG 1-1 0-1 57.0 63.5

SOUTH DEARBORN 0-4 0-2 40.5 62.8


Red Devils 55

Trojans 43


Saturday, December 1

At St. Leon


RICHMOND FG FT PF TP

Shabazz 4 1-2 3 10

Webster 4 2-4 2 10

Okafor 3 3-4 4 9

Hampton 1 5-5 2 8

N.Jones 2 0-0 3 6

R.Jones 2 1-2 2 6

Tillman 2 0-0 0 6

Baker 0 0-0 1 0

Wright 0 0-0 1 0

TOTALS 18 12-17 19 55


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Hudepohl 5 4-5 1 14

Backherms 2 3-4 2 9

Stonefield 2 4-5 3 8

Baker 2 0-0 4 5

Schuman 0 4-6 0 4

Werner 1 1-2 1 3

May 0 0-0 1 0

Seiwert 0 0-0 3 0

TOTALS 12 16-22 15 43


Richmond 8 14 16 17 – 55

East Central 15 11 15 2 – 43


FIELD GOALS – EC (12-26, .462): Backherms 2-6, Hudepohl 5-6, Baker 2-6, Werner 1-2, Stonefield 2-4, Seiwert 0-2. RI (18-50, .360).

3-PT. GOALS – EC (3-9, .333): Backherms 2-5, Baker 1-2, Stonefield 0-1, Seiwert 0-1. RI (7-28, .250): N.Jones 2, Tillman 2, Hampton, R.Jones, Shabazz.

REBOUNDS – EC (25): Hudepohl 8, Backherms 5, Stonefield 4, Werner 3, Baker 2, Seiwert 2, Schuman. RI (22).

ASSISTS – EC (9): Stonefield 4, Backherms 2, Baker 2, Werner.

STEALS – EC (4): Baker 2, Schuman, Stonefield.

BLOCKED SHOTS – EC (1): Backherms.

TURNOVERS – EC (21): Baker 6, Stonefield 6, Backherms 4, Werner 2, Hudepohl, Schuman, Seiwert. RI (8).


Spartans 60,

Knights 45

Saturday, December 1

At Connersville


SO.DEARBORN FG FT PF TP

Bailey 4 0-0 2 10

Holtegel 3 3-3 3 9

Jefferson 4 0-0 1 8

Faller 3 0-0 4 7

Taylor 3 0-0 3 6

Moorhead 1 0-0 1 3

Harves 0 1-3 0 1

TOTALS 18 4-6 13 45


CONNERSVILLE FG FT PF TP

Davis 5 0-0 1 14

Carlin 5 3-5 4 13

Rent 6 1-1 1 13

Peterson 3 0-0 3 8

Coles 2 0-1 1 4

Easley 1 1-2 0 3

Zimmerman 1 0-0 0 3

Billups 0 2-2 0 2

Kelly 0 0-0 0 0

Miller 0 0-0 0 0

Parsley 0 0-0 3 0

Stine 0 0-0 0 0

TOTALS 23 7-11 13 60


So.Dearborn 14 9 9 13 – 45

Connersville 13 14 8 25 – 60


3-PT. GOALS – SD (5): Bailey 2, Faller, Jefferson, Moorhead. CV (7): Davis 4, Peterson 2, Zimmerman.



H.S. girls basketball


Weeknight Lineup

TUESDAY, DECEMBER 4

Richmond 43, Franklin County 34


THURSDAY, DECEMBER 6

Batesville at EAST CENTRAL, 7:30 p.m. *

North Decatur at LAWRENCEBURG, 7:30 p.m.

SOUTH DEARBORN at Greensburg, 7:30 p.m. *


SATURDAY, DECEMBER 8

Greensburg at Rushville


* - Eastern Ind. Athletic Conf. games



EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Girls Varsity

Basketball Standings

(Through Dec. 4)

School W-L Conf. OA DA

EAST CENTRAL 6-1 3-0 65.3 36.9

Batesville 6-2 2-0 44.5 39.6

Greensburg 4-3 2-1 43.4 43.3

LAWRENCEBURG 3-4 2-3 37.3 45.7

SOUTH DEARBORN 3-4 1-2 38.4 44.1

Franklin Co. 1-7 0-4 30.4 45.0



Running


Second Annual

JINGLE BELL 5K

RUN/WALK

Saturday, December 1

At Greendale


5K RUN (3.1 miles)

OVERALL WINNER

1. Jeff Rumsey, 33, Loveland, Ohio, 17:11

OVERALL FEMALE WINNER

10. Sue Pieczonka, 31, West Harrison, 21:17


Top 10 finishers:

1. Jeff Rumsey, 33, Loveland, Ohio, 17:11

2. Joe Rector, 16, Aurora, 17:59

3. Jeff Cooley, 44, Connersville, 18:57

4. Adam Cross, 36, Cold Spring, Ky., 19:04

5. Jimmy Hisle, 45, Connersville, 20:02

6. Jeff Smith, 56, Greendale, 20:13

7. Roger Tyler, 51, Connersville, 20:29

8. Brett Hoog, 13, Milan, 20:54

9. Adam Rector, 15, Aurora, 21:02

10. Sue Pieczonka, 31, West Harrison, 21:17


Age group winners:

MALE 14 & UNDER - 8. Brett Hoog, 13, Milan, 20:54

MALE 14-19 - 2. Joe Rector, 16, Aurora, 17:59

MALE 25-29 – 19. Brady Smith, 28, Harrison, Ohio, 23:02

MALE 30-34 - 1. Jeff Rumsey, 33, Loveland, Ohio, 17:11

MALE 35-39 - 4. Adam Cross, 36, Cold Spring, Ky., 19:04

MALE 40-44 - 3. Jeff Cooley, 44, Connersville, 18:57

MALE 45-49 - 5. Jimmy Hisle, 45, Connersville, 20:02

MALE 50-54 - 7. Roger Tyler, 51, Connersville, 20:29

MALE 55-59 - 6. Jeff Smith, 56, Greendale, 20:13

MALE 60 & OVER – 13. Wayne Doehlman, 67, Fairfield, Ohio, 21:31

FEMALE 14 & UNDER – 36. Audrey Griffin, 12, Sunman, 25:15

FEMALE 14-19 – 54. Megan Neuendorf, 16, Aurora, 28:07

FEMALE 20-24 – 63. Bethany Barkdoll, 21, Lawrenceburg, 29:13

FEMALE 25-29 – 56. Alex Hicks, 27, Cincinnati, 28:44

FEMALE 30-34 - 10. Sue Pieczonka, 31, West Harrison, 21:17

FEMALE 35-59 – 67. Jennifer Perry, 36, West Harrison, 29:25

FEMALE 40-44 – 23. Lee Fox, 41, Lawrenceburg, 23:40

FEMALE 45-49 – 35. Michelle Novinger, 47, Milan, 25:13

FEMALE 50-54 – 73. Debbie Herbers, 50, North Bend, 29:53

FEMALE 55-59 – 18. Sherry Hyden, 59, Hamilton, Ohio, 22:40

FEMALE 60 & OVER – 25. Jean Schmidt, 61, Loveland, Ohio, 23:48


5K WALK (3.1 miles)

OVERALL WINNER

1. Jenna Baumgartner, 51, Lawrenceburg, 34:55

OVERALL MALE WINNER

10. Kevin Renner, 39, Aurora, 45:33


Top 10 finishers:

1. Jenna Baumgartner, 51, Lawrenceburg, 34:55

2. Jennifer Ringer, 39, Lawrenceburg, 36:05

3. Sandy Greenwood, 55, Lawrenceburg, 36:07]

4. Lisa Collins, 42, Lawrenceburg, 39:47

5. Margie Fluegeman, 58, Moores Hill, 42:45

6. Danita Pickett, 43, Rising Sun, 43:31

7. Julie Baker, 45, Guilford, 43:54

8. Alecia Fryman, 53, Dillsboro, 43:55

9. Joyce Shoemaker, 52, West Harrison, 45:33

10. Kevin Renner, 39, Aurora, 45:33


Age group winners:

FEMALE 14 & UNDER – 40. Haley Earls, 13, Aurora, 55:59

FEMALE 14-19 – 11. Sara Anderson, 15, Lawrenceburg, 45:51

FEMALE 20-29 – 24. Ashley Spanton, 21, Lawrenceburg, 48:48

FEMALE 30-39 - 2. Jennifer Ringer, 39, Lawrenceburg, 36:05

FEMALE 40-49 - 4. Lisa Collins, 42, Lawrenceburg, 39:47

FEMALE 50-59 - 1. Jenna Baumgartner, 51, Lawrenceburg, 34:55

FEMALE 60 & OVER – 39. Sally Johnson, 64, Cincinnati, 53:14

MALE 14 & UNDER – 41. Alex Huss, 12, Rising Sun, 57:18

MALE 14-19 – 31. Jacob Fairfield, 15, Aurora, 51:56

MALE 30-39 - 10. Kevin Renner, 39, Aurora, 45:33

MALE 50-59 – 13. Joe Engel, 59, Guilford, 46:00

MALE 60 & OVER – 35. George Klopp Sr., 86, Greendale, 53:07


Complete results: www.stuartroadracing.com