July 22, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.







SCOREBOARD 12-13
Written by Staff Report   
Wednesday, December 12, 2012 6:28 PM

H.S. boys basketball


Weekend Lineup

WEDNESDAY, DECEMBER 12

LAWRENCEBURG at Franklin Co., 7:30 p.m. *


FRIDAY, DECEMBER 14

SOUTH DEARBORN at Switzerland Co., 7:30 p.m.

Greensburg at Jennings County


SATURDAY, DECEMBER 15

EAST CENTRAL at Batesville, 7:30 p.m. *

Indpls. Arlington at LAWRENCEBURG, 7:30 p.m.

Franklin County at Greensburg *

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Boys Varsity

Basketball Standings

(Through Dec. 8)

School W-L Conf. OA DA

Greensburg 5-0 4-0 71.0 45.2

Batesville 3-1 2-1 65.5 44.5

EAST CENTRAL 2-3 2-1 48.8 51.8

SOUTH DEARBORN 1-5 1-2 45.0 64.3

Franklin Co. 1-3 0-2 54.5 56.5

LAWRENCEBURG 1-3 0-3 47.0 61.8



Trojans 58,

Tigers 50

Saturday, December 9

At Lawrenceburg


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Backherms 3 9-9 2 17

Baker 5 5-7 4 15

Stonefield 4 5-6 1 13

Werner 2 2-2 4 8

Hudepohl 1 3-5 3 5

Acheson 0 0-0 0 0

Gibbs 0 0-0 0 0

Gutapfel 0 0-0 0 0

May 0 0-0 0 0

Schuman 0 0-0 0 0

Seiwert 0 0-0 0 0

TOTALS 15 24-31 15 58


LAWRENCEBURG FG FT PF TP

Obertate 4 4-5 3 14

Jackson 3 2-2 1 11

Banschbach 4 0-0 4 8

Baker 3 0-0 3 6

Fette 2 0-0 2 6

Hennies 1 1-2 2 3

Lansing 1 0-0 3 2

Kauffman 0 0-0 0 0

Kittle 0 0-0 4 0

Martin 0 0-0 0 0

TOTALS 18 7-9 19 50


East Central 11 15 12 20 – 58

Lawrenceburg 2 16 9 23 – 50


FIELD GOALS – EC (15-31, .484): Backherms 3-6, Hudepohl 1-1, Baker 5-12, Werner 2-3, Stonefield 4-7, Gibbs 0-1, Seiwert 0-1. LB (18-47, .383).

3-POINT GOALS – EC 4-11, .364): Backherms 2-4, Baker 0-2, Werner 2-3, Gibbs 0-1, Seiwert 0-1. LB (7-23, .304): Jackson 3, Fette 2, Obertate 2.

REBOUNDS – EC (24): Backherms 10, Stonefield 7, Baker 3, Hudepohl 3, Gutapfel. LB (18): Hennies 6, Baker 2, Banschbach 2, Jackson 2, Kittle 2, Obertate 2, Fette, Lansing.

ASSISTS – EC (11): Stonefield 5, Backherms 4, Werner 2. LB (6): Baker 3, Obertate 2, Jackson.

STEALS – EC (6): Baker 3, Stonefield 2, Backherms. LB (4): Banschbach 2, Jackson, Obertate.

BLOCKED SHOTS – EC (4): Schuman 2, Backherms, Stonefield. 

TURNOVERS – EC (16): Werner 5, Stonefield 4, Backherms 3, Seiwert 3, Acheson. LB (9): Jackson 4, Baker 2, Banschbach 2, Lansing.


Pirates 54,

Trojans 36

Friday, December 7

At St. Leon


GREENSBURG FG FT PF TP

Sellers 4 6-6 4 15

Welage 4 4-4 3 12

McIntosh 4 0-0 3 11

Rigney 4 0-0 2 11

Burcham 0 5-8 0 5

Billieu 0 0-0 0 0

Fleetwood 0 0-0 0 0

Holdsworth 0 0-0 0 0

Lawrence 0 0-0 0 0

Wilson 0 0-0 1 0

TOTALS 16 15-18 15 54


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Baker 4 0-0 5 10

Hudepohl 1 4-4 1 6

Werner 2 0-0 2 5

Backherms 1 2-2 1 4

Stonefield 2 0-0 4 4

Gibbs 1 0-0 0 3

May 1 0-0 0 2

Seiwert 1 0-0 0 2

Gutapfel 0 0-0 0 0

Kammer 0 0-0 0 0

Schuman 0 0-2 4 0

TOTALS 13 6-8 18 36


Greensburg 16 8 18 12 -- 54

East Central 11 8 10 7 -- 36


FIELD GOALS – EC (13-39, .333): Backherms 1-5, Hudepohl 1-3, Baker 4-9, Werner 2-6, Stonefield 2-7, Gibbs 1-1, Seiwert 1-4, Schuman 0-2, Kammer 0-1, May 1-1. GB (16-34, .471).

3-POINT GOALS – 4-15, .267): Backherms 0-2, Baker 2-5, Werner 1-2, Stonefield 0-1, Gibbs 1-1, Seiwert 0-3, Schuman 0-1. GB (7-17, .412): McIntosh 3, Rigney 3, Sellers.

REBOUNDS – EC (15): Hudepohl 4, Backherms 3, Schuman 2, Seiwert 2, Stonefield 2, Baker, May. GB (27).

ASSISTS – EC (7): Stonefield 3, Werner 3, Backherms.

STEALS – EC (7): Werner 3, Baker, Hudepohl, May.

BLOCKED SHOTS – EC (1): Baker.

TURNOVERS – EC (8): Baker 3, Backherms 2, Hudepohl, Schuman, Werner. GB (10).



H.S. girls basketball


Varsity Scores

TUESDAY, DECEMBER 11

Conner (Ky.) 68, LAWRENCEBURG 37

Batesville 41, Franklin County 18 *

Greensburg 53, Waldron 50 (OT)


Weekend Lineup

THURSDAY, DECEMBER 13

SOUTH DEARBORN at EAST CENTRAL, 7:30 p.m *


FRIDAY, DECEMBER 14

Batesville at Greensburg *


SATURDAY, DECEMBER 15

SOUTH DEARBORN at Connersville, 1 p.m.

Jennings Co. at Franklin Co.

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games



EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Girls Varsity

Basketball Standings

(Through Dec. 11)

School W-L Conf. OA DA

EAST CENTRAL 7-1 4-0 62.9 36.1

Batesville 7-3 3-1 42.8 38.1

Greensburg 5-4 2-1 43.4 47.0

LAWRENCEBURG 4-5 2-3 38.8 47.0

SOUTH DEARBORN 3-4 1-2 38.4 44.1

Franklin Co. 1-8 0-5 29.4 44.3



Cougars 68,

Tigers 37

Tuesday, December 11

At Lawrenceburg


CONNER FG FT PF TP

Scott 5 2-2 1 15

Pluto 5 0-0 0 11

Meyers 4 2-6 2 10

Maines 3 0-0 2 7

Hendricks 2 1-2 1 6

Frye 2 0-0 0 4

Fairchild 1 0-0 2 3

Gambrel 1 0-2 1 3

Porter 1 1-2 1 3

Beltran 1 0-2 0 2

Dages 1 0-0 1 2

Maney 0 2-2 0 2

Henson 0 0-0 2 0

McMillan 0 0-0 0 0

TOTALS 26 8-18 13 68


LAWRENCEBURG FG FT PF TP

Ab.Schmidt 2 4-8 1 8

Fussnecker 3 0-0 0 6

Hill 3 0-0 1 6

Budd 2 1-1 0 5

Miller 1 2-2 1 5

Al.Schmidt 0 3-4 2 3

Parris 1 0-0 1 2

Sampson 1 0-0 2 2

Offutt 0 0-2 3 2

Rox 0 0-0 0 0

TOTALS 13 10-17 12 37


Conner 26 13 15 14 – 68

Lawrenceburg 8 10 10 9 – 37


FIELD GOALS – LB (13-51, .250): Offutt 0-2, Budd 2-6, Miller 1-7, Ab.Schmidt 2-9, Sampson 1-11, Hill 3-7, Fussnecker 3-7, Al.Schmidt 0-1, Parris 1-1.

3-POINT GOALS – LB (1-8, .120): Miller 1-4, Offutt 0-1, Sampson 0-3. CON (8): Scott 3, Dages, Fairchild, Gambrel, Hendricks, Maines.

REBOUNDS – LB (23): Ab.Schmidt 6, Hill 5, Sampson 5, Al.Schmidt 2, Budd, Miller, Offutt, Parris.

ASSISTS – LB (5): Sampson 3, Budd, Ab.Schmidt.

STEALS – LB (5): Budd 2, Fussnecker, Hill, Offutt.

BLOCKED SHOTS – LB (4): Sampson 2, Offutt, Ab.Schmidt.

TURNOVERS – LB (29).




H.S. football


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012 All-Conference Team


EAST CENTRAL (5-0)

Payton Stonefield, LB – Defensive MVP

Evan Fette, WR-LB

Trevor Meyer, G

Chance Schuh, DE

Nick Billman, TE

Tim Berkemeier, C-DT

Isaac Gorman, DB

Nic Smith, DT

Dylan Davis, G

LAWRENCEBURG (4-1)

Chad Banschbach, RB – Offensive MVP

Morgan Baker, WR

Robbie Jackson, WR

Justin Carlisle, LB

Calem Lockard, LB

Jake Newman, K

Sam Fette, QB

GREENSBURG (3-2)

Peter Myers, OT-NG

Tyler Reiger, TE-LB

Elliott Green, WR-DB

Kyle Moeller, LB

Jacob Kelso, G

BATESVILLE (2-3)

Mitch Williamson, C-LB

Matt Linkel, RB

Aaron Stirn, G

Colin Brown, RB

FRANKLIN COUNTY (1-4)

Ben Wewe, WR-DB

Donovan Cecil, OT-DT

Travis Miller, WR

SOUTH DEARBORN (0-5)

A.J. Hummel, FB-LB

Brad Bruner, LB-RB


TEAM CHAMPION: East Central

COACH: Tim Behlmer



H.S. boys soccer


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012 All-Conference Team


EAST CENTRAL (10-0)

Sam Burns – Offensive MVP

Kyle Lachenman – Defensive MVP

Cody Sprague

Chad Sanders

Jake Zengerling

Dustin Pruitt

Jacob Bischoff

Devin Richter

Jacob Amberger – Honorary MVP


BATESVILLE (8-2)

Ryan Fisher

Sean Laker

John Krieger

Luis Davalos


GREENSBURG (5-5)

Austin Schultz

Riley Billieu

Tyler Burcham


LAWRENCEBURG (4-6)

Kyle Frank

Alex Panaro

Eli Murphy


SOUTH DEARBORN (2-8)

John Greco

Weston Taylor


FRANKLIN CO. (1-9)

Casey Wagner

Alex Bischoff


TEAM CHAMPION: East Central

COACH: B.J. Black



H.S. girls soccer


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012 All-Conference Team


LAWRENCEBURG (10-0)

Jodi Offutt – Defensive MVP

Haley Lowe – Offensive MVP

Hannah Knippenberg

Emily Schwartz

Katie Davis

Abbey Schmidt

Kennedy Willis

Alex Gilb


BATESVILLE (6-4)

Brooke Rohlfing

Abby Brandt

Megan Eckstein

Rebecca Roell


SOUTH DEARBORN (6-4)

Felicia Horn

Molly Schmahl

Sadie Schumann

Morgan Wolfer


EAST CENTRAL (5-5)

Emily Koschmeder

Daria Volker

Danni McClure


GREENSBURG (3-7)

Kaeli Fong

Allison Hunt


FRANKLIN CO. (0-10)

Deborah Weidner

Emili Cook


TEAM CHAMPION: Lawrenceburg

COACH: Bill Offutt



H.S. volleyball


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012 All-Conference Team


EAST CENTRAL (10-0)

Jessica Wilgenbusch

Becca Graham

Maria Gregg

Becca Weber


BATESVILLE (8-2)

Bailey Bauman – MVP

Morgan Dreyer

Chelsey Paul

Rylee Goldsmith


LAWRENCEBURG (6-4)

Kaylie Martin

Amanda Olivier


GREENSBURG (3-7)

Clare Owens

Kaylie Wood


FRANKLIN CO. (2-8)

Kelly Hertel

Samantha Gilbert


SOUTH DEARBORN (1-9)

Makenzie Wheat

Delaney Murphy


TEAM CHAMPION: East Central

COACH: Dana Heileman

BEST SERVER: Amanda Richter, East Central