April 23, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.




SPORTS THIS WEEK 02-14
Written by Staff Report   
Wednesday, February 13, 2013 7:42 PM

THURSDAY, FEBRUARY 14

H.S. Swimming

IHSAA Boys Sectional Preliminary Heats at Columbus North (Batesville, Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Edgewood, Greensburg, Lawrenceburg, Milan, Oldenburg Academy, South Dearborn), 5:30 p.m.

Jr. High Girls Basketball

Greendale at Sunman-Dearborn Red (St. Leon) (7th & 8th), 5:30 p.m.

South Dearborn Blue at Connersville (7th & 8th), 6 p.m.

South Dearborn Red at Batesville (7th & 8th), 6 p.m.

Jr. High Wrestling

Sunman-Dearborn at Greensburg, 5:30 p.m.


FRIDAY, FEBRUARY 15

H.S. Wrestling

IHSAA State Finals First Round at Bankers Life Fieldhouse, Indianapolis (Qualifiers from Merrillville, Ft. Wayne Snider, New Castle &  Evansville Reitz semistates), 6 p.m.


SATURDAY,  FEBRUARY 16

H.S. Swimming

IHSAA Boys Sectional Finals at Columbus North (Batesville, Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Edgewood, Greensburg, Lawrenceburg, Milan, Oldenburg Academy, South Dearborn), Diving Preliminaries 9 a.m., Finals All Events 1 p.m.

H.S. Girls Basketball

IHSAA Class 4A Regional at Bedford-North Lawrence

Franklin Winner vs. Evansville Central Winner, 10 a.m.

Columbus East Winner vs. New Albany Winner, 12 p.m.

Championship, 8 p.m.

IHSAA Class 3A Regional at Brownstown Central

Mt. Vernon Winner vs. Scottsburg Winner, 10:30 a.m.

Rushville Winner vs. Jasper Winner, 12:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

H.S. Wrestling

IHSAA State Finals First Round at Bankers Life Fieldhouse, Indianapolis (Qualifiers from Merrillville, Ft. Wayne Snider, New Castle &  Evansville Reitz semistates), Quarterfinals 9:30 a.m., Consolations 5 p.m., Finals 7:30 p.m.

Jr. High Wrestling

South Dearborn at Switzerland Co. Tournament (Vevay), First Round 9 a.m.


MONDAY, FEBRUARY 18

Jr. High Girls Basketball

Aurora St. Mary at South Dearborn Blue (Aurora) (7th & 8th), 5:30 p.m.

Batesville St. Louis at Sunman-Dearborn Red (St. Leon) (7th & 8th), 5:30 p.m.

South Ripley at Greendale (Lawrenceburg) (7th & 8th), 5:30 p.m.

Jr. High Wrestling

Brookville at South Dearborn (Aurora Elementary School), 5:30 p.m.

Sunman-Dearborn at Connersville, 5:30 p.m.