September 2, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.







SCOREBOARD 02-14
Written by Staff Report   
Wednesday, February 13, 2013 7:44 PM

H.S. boys basketball


Varsity Scores

TUESDAY, FEBRUARY 12

EAST CENTRAL 62, Union Co. (Liberty) 40

Switzerland Co. 70, Franklin Co. 54

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2012-13 Boys Varsity

Basketball Standings

(Through February 9)

School W-L Conf.  OA DA

Greensburg 17-1 8-1 71.9 44.9

Batesville 15-2 8-2 65.7 48.9

EAST CENTRAL 11-9 5-3 53.6 52.2

Franklin Co. 5-12 2-6 54.6 60.7

LAWRENCEBURG 8-9 2-7 54.5 57.7

SOUTH DEARBORN 6-11 1-7 49.8 62.5


Weekend Lineup

FRIDAY, FEBRUARY 15

LAWRENCEBURG at SOUTH DEARBORN (Homecoming), 7:30 p.m. *

Batesville at Jennings Co.

Connersville at Franklin Co.


SATURDAY, FEBRUARY 16

Franklin Co. at EAST CENTRAL, 7:30 p.m. *

LAWRENCEBURG at Harrison (Ohio), 7:30 p.m.

Scottsburg at SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m.

Beech Grove at Batesville

* - Eastern Ind. Athletic Conf. games


Trojans 62,

Patriots 40

Tuesday, February 12

At Liberty


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Backherms 9 3-4 0 23

Werner 7 1-1 0 15

Stonefield 5 2-2 0 12

Hudepohl 3 0-0 2 6

Baker 2 0-1 2 4

Schuman 1 0-0 0 2

Gutapfel 0 0-0 0 0

Kammer 0 0-0 0 0

May 0 0-0 0 0

Seiwert 0 0-0 2 0

TOTALS 27 6-8 6 62


UNION CO. FG FT PF TP

Norris 4 1-1 4 10

Finch 3 0-0 3 9

Himes 4 1-1 1 9

Miller 2 0-0 0 5

Hannebaum 2 0-0 0 4

Scott 1 0-0 0 3

Fields 0 0-0 1 0

Goecke 0 0-0 1 0

TOTALS 16 2-2 11 40


East Central 6 17 16 23 – 62

Union Co. 10 8 12 10 – 40


FIELD GOALS – EC (27-41, .658): Seiwert 0-1, Baker 2-8, Werner 8-8, Schuman 1-1, Stonefield 5-7, Backherms 9-11, Hudepohl 3-5. UC (16-52, .307).

3-POINT GOALS – EC (2-8, .250): Baker 0-3, Werner 0-1, Stonefield 0-1, Backherms 2-3. UC (6-25, .240).

REBOUNDS – EC (26): Backherms 10, Hudepohl 7, Werner 4, Baker 2, Gutapfel, May, Schuman, Stonefield. UC (18).

ASSISTS – EC (22): Stonefield 10, Baker 4, Backherms 3, Werner 3, Hudepohl, Schuman.

STEALS – EC (8): Werner 3, Backherms 2, Baker, Seiwert, Stonefield.

BLOCKED SHOTS – EC (6): Backherms 4, Schuman 2.

TURNOVERS – EC (12): Backherms 3, Stonefield 3, Baker 2, Werner 2, Hudepohl, Schuman. UC (14).



Trojans 74,

Bulldogs 69

Saturday, February 9

At St. Leon


BATESVILLE FG FT PF TP

M.Hoeing 7 7-10 5 21

B.Hoeing 7 2-5 5 18

Walsman 4 0-0 4 10

Longstreth 3 0-0 2 7

Kase 2 0-0 4 6

McKinney 2 0-0 3 4

Grimsley 1 0-0 5 3

Dennis 0 0-0 2 0

Moorman 0 0-0 0 0

Taylor 0 0-0 0 0

TOTALS 26 9-15 31 69


EAST CENTRAL FG FT PF TP

Backherms 6 12-14 1 27

Baker 4 9-11 4 18

Stonefield 4 5-7 2 13

Hudepohl 2 3-6 4 7

Seiwert 1 3-6 1 5

Schuman 1 0-0 2 2

Werner 1 0-0 3 2

TOTALS 19 32-44 17 74


Batesville 4 11 22 32 – 69

East Central 11 21 21 21 – 74


FIELD GOALS – EC (19-39, .487): Backherms 6-10, Hudepohl 2-3, Baker 4-10, Werner 1-2, Stonefield 4-10, Seiwert 1-2, Schuman 1-2. BV (26-62, .419).

3-POINT GOALS – EC (4-8, .500): Backherms 3-4, Baker 1-3, Werner 0-1. BV (8-35, .229): B.Hoeing 2, Kase 2, Walsman 2, Longstreth.

REBOUNDS – EC (31): Backherms 8, Hudepohl 6, Stonefield 6, Baker 5, Schuman 3, Seiwert 3. BV (28).

ASSISTS – EC (15): Baker 4, Schuman 3, Seiwert 3, Stonefield 3, Backherms, Hudepohl.

STEALS – EC (4): Stonefield 3, Baker.

TURNOVERS – EC (10): Seiwert 3, Stonefield 3, Backherms, Baker, Hudepohl, Werner. BV (8).


Tigers 62,

Wildcats 52

Saturday, February 9

At Lawrenceburg


FRANKLIN CO. FG FT PF TP

Cregar 7 3-6 2 17

McCool 4 5-6 3 16

Meier 3 2-2 2 10

Sizemore 2 1-1 2 5

Ortman 2 0-1 3 4

Kunkel 0 0-0 0 0

Tr.Miller 0 0-0 2 0

Ty.Miller 0 0-0 1 0

TOTALS 18 11-16 15 52


LAWRENCEBURG FG FT PF TP

Obertate 6 7-8 2 21

Jackson 7 3-3 0 20

Banschbach 4 0-1 3 8

Baker 2 0-1 4 4

Hennies 2 0-1 5 4

Kittle 1 1-2 2 3

Lansing 1 0-0 0 2

Martin 0 0-0 0 0

TOTALS 23 11-16 16 62


Franklin Co. 7 18 19 13 – 52

Lawrenceburg 13 19 13 17 – 62


FIELD GOALS – LB (23-44, .522): Obertate 6-14, Lansing 1-1, Jackson 7-13, Baker 2-3, Banschbach 4-5, Kittle 1-1, Hennies 2-7. FC (18-55, .327).

3-POINT GOALS – LB (5-11, .454): Obertate 2-6, Jackson 3-5. FC (5-24, .208): McCool 3, Meier 2.

REBOUNDS – LB (34): Hennies 8, Obertate 8, Baker 5, Banschbach 3, Jackson 3, Kittle, Lansing, Team 5. FC (31).

ASSISTS – LB (12): Baker 7, Banschbach, Hennies, Jackson, Kittle, Obertate. FC (7).

STEALS – LB (5): Banschbach 2, Baker, Jackson, Obertate. FC (5).

TURNOVERS – LB (11): Baker 3, Kittle 3, Lansing 2, Baker, Jackson, Obertate. FC (11).



H.S. girls basketball


IHSAA SECTIONALS

February 5-9


CLASS 4A Sectional 14

At Columbus East

Tuesday, February 5

Bloomington South 55, Columbus East 41

Bloomington North 52, EAST CENTRAL 51

Friday, February 8

Bloomington South 50, Shelbyville 13

Columbus North 60,  Bloomington North 46

Saturday, February 9

No. 1 Columbus North 66, Bloomington South 45, final


CLASS 3A Sectional 29

At Rushville

Tuesday, February 5

Rushville 59, Batesville 42

Wednesday, February 6

Greensburg 30, Franklin Co. 24

Madison 77, SOUTH DEARBORN 44

Friday, February 8

Rushville 62, LAWRENCEBURG 29

Madison 77, Greensburg 28

Saturday, February 9

No. 7 Rushville 63, No. 14 Madison 56, final


CLASS 2A Sectional 45

At South Ripley

Tuesday, February 5

North Decatur 35,  Switzerland Co. 34

South Ripley 53,  Southwestern (Hanover) 36

Friday, February 8

North Decatur 67, Milan 17

Austin 59, South Ripley 47

Saturday, February 9

Austin 49, North Decatur 38, final


CLASS A Sectional 60

At Jac-Cen-Del

Tuesday, February 5

Jac-Cen-Del 56,  Hauser 52

Oldenburg Academy 66,  South Decatur 57

Friday, February 8

Jac-Cen-Del 51, Madison Shawe 23

Oldenburg Academy 43, Rising Sun 35

Saturday, February 9

Jac-Cen-Del 48, Oldenburg Academy 31, final


IHSAA REGIONALS

Saturday, February 16


CLASS 4A at Bedford-N.Lawrence

Franklin Central (19-4) vs. Castle (19-4), 10:30 a.m.

Columbus North (25-0) vs. Bedford-N.Lawrence (24-0). 12:30 p.m.

Championship, 8 p.m.


CLASS 3A at Brownstown Central

Evansville Bosse (18-6) vs. Corydon Central (19-5). 10:30 a.m.

Rushville (20-3) vs. Jasper (15-9), 12:30 p.m.

Championship, 7:30 p.m.


CLASS 2A at Paoli

Paoli (21-1) vs. Evansville Mater Dei (24-2), 10:30 a.m.

Sullivan (22-2) vs. Austin (19-4), 12:30 p.m.

Championship, 8 p.m.


CLASS A at Southwestern (Shelby)

Shakamak (11-11) vs. Indianapolis Tindley (13-9), 10 a.m.

Jac-Cen-Del (12-11) vs. Southwestern (Shelbyville) (19-4), 12 p.m.

Championship, 8 p.m.



H.S. wrestling


IHSAA SEMISTATE

Saturday, February 9

At New Castle


TEAM SCORES – Perry Meridian 163.5, Warren Central 112, Cathedral 70, New Palestine 65, Hamilton SE 59.5, Fishers 53, Westfield 43, North Montgomery 37, Greenfield-Central 32.5, Lawrence Central 31.5, Alexandria 31, Zionsville 30, Roncalli 26, Connersville 24, Lawrence North 23, Carmel 21, Milan 21, Northeastern 21, Franklin Central 20, Lebanon 20, Western Boone 16, Lawrenceburg 13, Southmont 13, Frankfort 12, Crispus Attucks 12


Place finishers (top 4 to state finals):

106 POUNDS – 1. Chad Red (NP) 44-0

113 POUNDS – 1. Jacob Cottey (PM) 37-1, 6. Nathan Boggs (S.Dearborn) 35-11

120 POUNDS – 1. Deondre Wilson (WC) 34-0, 6. Adam Oyler (Lburg) 40-8

126 POUNDS – 1. Tom Gettinger (CV) 45-1

132 POUNDS – 1. Cody Lecount (PM) 36-0

138 POUNDS – 1. Luke Blanton (ALEX) 48-0

145 POUNDS – 1. Cody Handley (NE) 41-2

152 POUNDS – 1. Josh Farrell (GC) 44-0

160 POUNDS – 1. Riley McClurg (PM) 33-3, 6. Jimmy Shaw (S.Dearborn) 42-6

170 POUNDS – 1. Logan Floor (WF) 43-9, 4. KC Hedger (L’burg) 43-4

182 POUNDS – 1. Jake Masengale (PM) 37-2, 6. Layne Harnishfeger (Franklin Co.) 30-9

195 POUNDS – 1. Mitch Sliga (FISH) 45-0, 5. Jason Hawkins (Milan) 40-3

220 POUNDS – 1. Maximiliano Hernandez (WC) 37-1, 3. Alex Lindemann (Milan) 36-5

285 POUNDS – 1. Wesley Bernard (CATH) 45-1