October 22, 2014

All Access Press Club (Subscribers)



Online all-access is free to print subscribers. Username is your account number, 7-digit number before the expiration date on your mailing label. Password is your zip code.




Example of Table Blog layout (FAQ section)
EC-RONCALLI FOOTBALL PROBABLE STARTERS 10-16
Written by Staff Report   
Wednesday, October 15, 2014 12:38 PM

East Central

TROJANS (5-3)

OFFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

C-70-Christian Deck 6-2 190 Jr.

G-51-Jarrod Schwenk 6-0 272 Jr.

G-56-Chase Sutherland 5-10 233 So.

T-53-Mike Martini 6-2 269 Sr.

T-65-Jacob Steinmetz 6-1 278 Jr.

TE/WR-3-Colton Hoog 6-2 185 Sr.

or-88-Connor Lynch 6-5 229 Jr.

X-5-Nolan Moser 6-2 175 Jr.

Z-14-Hunter Kammer 6-2 155 Sr.

QB-9-Luke Patton 6-0 184 Jr.

FB-29-Austin Bowling 5-10 195 So.

TB-22-Andrew Keilholz 5-8 167 Sr.

DEFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

NG-57-Tim Dunn 5-9 210 Sr.

DE-37-Chase Fette 6-1 207 Sr.

or-54-Logan Davis 5-10 261 Jr.

DT-96-Devin Mitts 6-2 210 Sr.

WLB-2-Sid Fox 6-0 175 So.

SLB- 43-Hunter Armstrong 6-2 198 Jr.

WLB-38-Lucas Frick 5-9 185 Sr.

SLB-11-Logan Seiwert 6-2 175 Jr.

CB-1-Jackson Greiwe 5-9 145 Sr.

CB-33-Zach Ruhe 5-11 135 So.

SS-20-Doug Rosemeyer 6-1 172 Jr.

FS-33-Zach Theobald 6-1 160 So.

SPECIALISTS

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

K-97-Nick Stidham 5-8 130 So.

or-10-Caleb King 5-5 125 Fr.

P-5-Nolan Moser 6-2 175 Jr.

LS-37-Chase Fette 6-1 207 Sr.

KH-4-Brad Bonomini 5-10 139 Sr.

KR/PR-22-Andrew Keilholz 5-8 167 Sr.

or-20-Doug Rosemeyer 6-1 172 Jr.

or-14-Hunter Kammer 6-2 155 Sr.

COACH: Justin Roden (2nd year)

 

Indpls.Roncalli

REBELS (4-4)

OFFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

C-50-Eli Smith 6-0 223 Sr.

G-59-Cameron Steele 5-10 238 Sr.

G-65-Brian Watts 6-1 314 Sr.

T-57-Louis Hibner 6-5 258 Jr.

T-68-Cameron Van Horn 6-3 262 Sr.

TE-84-Danny Annee 6-7 216 Sr.

X-6-Gavin Taylor 6-1 183 Sr.

Z-17-Luke Alfery 6-1 175 Sr.

QB-18-Casey Gore 6-2 183 Sr.

FB-9-Robbie Strader 6-0 165 Jr.

TB-27-Nate Fries 5-10 175 Jr.

DEFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

NT-70-Nathan Sonderman 6-3 193 Sr.

DT-5-Tyler Lucas 6-0 205 Jr.

DT-56-Bryce Rohrman 6-0 244 Sr.

OLB-2-Jake Franklin 6-0 186 Jr.

OLB-32-Nat Otley 5-11 182 Sr.

MLB-52-David Schott 6-1 222 Sr.

ILB-48-Nate Eble 6-1 171 Jr.

ILB-53-Joe Swan 6-3 225 Sr.

CB-3-Caleb Bowling 6-0 165 Jr.

CB-22-Justin Saylor 6-2 155 Jr.

FS-15-Gabe Otley 6-1 160 So.

SPECIALISTS

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

K-99-Patrick Sandler 5-10 139 So.

P/KH-9-Robbie Strader 6-0 165 Jr.

LS-39-Joe Gervasio 5-10 170 Sr.

PS-20-Andrew Cox 5-11 160 Sr.

PR-17-Luke Alfery 6-1 175 Sr.

or-23-Jake Hobson 5-7 149 Sr.

KR-17-Luke Alfery 6-1 175 Sr.

and-32-Nat Otley 5-11 182 Sr.

COACH: Bruce Scifres (25th year)

 

 
L'BURG-SILVER CREEK FOOTBALL PROBABLE STARTERS
Written by Staff Report   
Wednesday, October 15, 2014 12:36 PM

Lawrenceburg

TIGERS (6-2)

OFFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt.. Yr.

C-50-Caleb Craft 6-1 230 So.

G-66-Jared Crowe 5-10 230 Sr.

G-73-Joe Lacey 6-1 230 So.

T-64-Matt Kirk 6-3 270 Sr.

T-76-Ronnie Botkins 6-1 220 Sr.

SE-23-Ben Murphy 5-8 140 So.

SE-29-Tanner Heist 6-3 160 Jr.

WR-2-Jordon Kauffman 6-0 160 Jr.

WR-20-Mitch Martin 5-8 150 Sr.

QB-13-Sam Fette 6-0 200 Sr.

or-1-Jordan Houze 5-11 135 So.

RB-24-Zach Steuer 6-0 185 Sr.

or-11-Konner Jackson 5-9 195 Sr.

DEFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

DE-42-Jamie Struble 6-1 200 Sr.

DE-18-Trevor Rolfes 6-3 190 Jr.

DT-58-Dylan Buckingham 6-1 250 Sr.

or-72-Jonathan Farmer 6-2 285 Jr.

DT-76-Ronnie Botkins 6-1 220 Sr.

ILB-7-Mason Parris 5-10 185 Fr.

ILB-46-Logan Scudder 5-9 200 Sr.

OLB-9-Gavin McClanahan 5-10 165 Sr.

OLB-33-Jacob Wesley 5-9 180 Sr.

CB-2-Jordon Kauffman 6-0 160 Jr.

CB-11-Konner Jackson 5-9 195 Sr.

S-20-Mitch Martin 5-8 150 Sr.

SPECIALISTS

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

KO-72-Jonathan Farmer 6-2 285 Jr.

K-86-Brandon Flaum 5-10 165 Fr.

P-80-Troy Tuberville 6-3 160 Sr.

LS-42-Jamie Struble 6-1 200 Sr.

KH-20-Mitch Martin 5-8 150 Sr.

KR/PR-11-Konner Jackson 5-9 195 Sr.

or-20-Mitch Martin 5-8 150 Sr.

or-24-Zach Steuer 6-0 185 Sr.

COACH: Ryan Knigga (4th year)

 

Silver Creek

DRAGONS (4-3)

OFFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

C-78-Stephen Beaver 6-0 300 So.

G-65-Zac Nolan 5-11 220 Fr.

G-74-Blase Goonan 6-0 180 So.

T-58-Ryan Fehr 6-3 190 Sr.

T-72-Spencer Harris 6-5 210 Sr.

TE-12-Jacob Garrett 6-0 210 Fr.

WR-1-Cameron Cook 6-2 170 Sr.

WR-5-Drew Foley 5-7 155 Jr.

WR-24-Kolten Stevens 6-0 155 So.

QB-16-Jake Meadors 6-0 175 Sr.

RB-10-Jason Jent 5-11 225 Sr.

DEFENSE

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

NG-52-Kyle Stevens 5-10 250 Jr.

DT-60-Joe McHugh 6-1 215 Sr.

DE-72-Spencer Harris 6-5 210 Sr.

OLB-1-Cameron Cook 6-2 170 Sr.

ILB-12-Jacob Garrett 6-0 210 Fr.

MLB-22-Dalton Collins 5-8 160 Jr.

ILB-34-Cody Reas 5-10 170 Jr.

OLB-42-Kaleb Prince 5-9 180 Sr.

CB-6-Nick Painter 5-11 160 Sr.

CB-27-Jordan Betts 6-1 180 Sr.

FS-83-Anthony Ashlock 5-11 155 So.

SPECIALISTS

Pos.-No.-Player Ht. Wt. Yr.

K-1-Cameron Cook 6-2 170 Sr.

P-11-Jeffrey Belviy 5-10 165 So.

PR-5-Drew Foley 5-7 155 Jr.

and-1-Cameron Cook 6-2 170 Sr.

KR-5-Drew Foley 5-7 155 Jr.

and-83-Anthony Ashlock 5-11 155 So.

COACH: Jason Hawkins (1st year)

 

 
EVERYBODY ON ROAD FOR GRID PLAYOFF OPENERS
Written by Staff Report   
Wednesday, October 15, 2014 12:33 PM

All three Dearborn County high school football teams will hit the road then the IHSAA's 42nd annual state tournament opens with first-round sectional playoffs open a week from Friday, Oct. 24.

A total of 317 teams were placed in the six class division tourney brackets, drawn Sunday night in Indianapolis.

Sectional games run the first three weeks of the state tournament, from Oct. 24 to Nov. 7, with regionals Nov. 14, semistates Nov. 21 and state finals Thanksgiving weekend, Nov. 28-29, at Lucas Oil Stadium.

• East Central's Trojans (5-3), ranked No. 15 in this week's AP media poll, travel to Greenwood, currently 4-4, to kick off Class 4A Sectional 23 play.

• South Dearborn (2-6) faces the unenviable task of taking on unbeaten (8-0) No. 1-ranked Columbus East on the Olympians home turf at Bob Gaddis Field.

• Lawrenceburg (6-2) heads to Indianapolis for a 7:30 p.m. kickoff against No. 10 Guerin Catholic (5-3).

 

 
L'BURG SOCCER REGIONAL SLATES MAKE CHANGES
Written by Staff Report   
Wednesday, October 15, 2014 12:32 PM

LAWRENCEBURG - Lawrenceburg athletics director Joe Vogelgesang announced the following changes in this weekend's IHSAA soccer regional tournament schedules for both the Tiger girls and boys teams.

Class A girls soccer regional single-game championship, with the No. 1-ranked Lady Tigers traveling to No. 3 Heritage Hills, in Lincoln City, Ind., will kick off at 4 p.m. Saturday.

Meanwhile, Lawrenceburg boys soccer's Class A regional four-team tournament has been moved from Switzerland County to Jac-Cen-Del (Osgood), starting tonight (Thursday), because of field conditions at Vevay.

Boys regional schedule remains the same otherwise, with the Tigers taking on Providence, of Clarksville, in game two at 7:30 p.m. tonight. Trinity Lutheran and Southwestern (Hanover) open play at 5:30 p.m.

Boys Class A regional championship is also at JCD at 12 noon Saturday.

Vogelgesang also announced that Lawrenceburg's Class 3A Sectional 30 football playoff opener will kick off at 7:30 p.m. Friday, Oct. 24 at Guerin Catholic in Indianapolis.

 

 

 
SCOREBOARD 10-16
Written by Staff Report   
Wednesday, October 15, 2014 12:23 PM

H.S. football


FRIDAY, OCTOBER 17

Indpls. Roncalli at EAST CENTRAL, 7:30 p.m.

LAWRENCEBURG at Silver Creek, 7:30 p.m.

 

Eastern Ind. Athletic Conference:

Batesville at Connersville

Franklin County at Indpls. Broad Ripple

Greensburg at Rushville *

* - Eastern Ind. Athletic Conf. 3A Division game

 

SATURDAY, OCTOBER 18

Ft. Wayne South at SOUTH DEARBORN, 1 p.m.

 

Friday night games:

Class 4A Sectional 23:

COLUMBUS EAST at Bedford-N.Lawrence

GREENWOOD at Whiteland

MADISON at Seymour

Pendleton Heights at SHELBYVILLE

 

Class 3A Sectional 30:

GUERIN CATHOLIC at Culver Academy

Peru at HAMILTON HEIGHTS

South Decatur at INDIAN CREEK

Indpls. Howe at INDPLS. MARSHALL (Sat.)

 

Other area games:

Jeffersonville at Jennings County

Knightstown at Milan

Shenandoah at North Decatur

 

EASTERN INDIANA

ATHLETIC CONFERENCE

2014 Varsity Football

STANDINGS

(Through October 10)

 

4A DIVISION

School All Div. Pts. PA

* EAST CENTRAL 5-3 3-0 214 156

Connersville 4-4 2-1 236 196

Franklin County 4-4 1-2 181 214

SO. DEARBORN 2-6 0-3 75 207

* - Division champion

 

3A DIVISION

School All Div. Pts. PA

* LAWRENCEBURG 6-2 3-0 237 113

Batesville 6-2 2-1 243 132

Rushville 3-5 0-2 144 211

Greensburg 0-8 0-2 182 332

* - Division champion

 

IHSAA SECTIONALS

First Round

FRIDAY, OCTOBER 24

 

CLASS 4A - Sectional 23

EAST CENTRAL at Greenwood

Shelbyville at Connersville

Madison at Franklin County

SOUTH DEARBORN at Columbus East

 

CLASS 3A - Sectional 30

Indianapolis Marshall at Rushville

Hamilton Heights at Indian Creek

LAWRENCEBURG at Guerin Catholic (Indpls.), 7:30 p.m.

Greensburg at Batesville

 


Lions 7,

Knights 6

Friday, October 10

At Rushville

 

South Dearborn 3 0 3 0 -- 6

Rushville 0 7 0 0 -- 7

 

Scoring:

SD - 1Q - 8:45 - Tanner Anderson 34-yd. field goal (SD 3-0)

RV - 2Q - 5:58 - Nick Sprinkle 30-yd. run, Ike Sheehan kick (RV 7-3)

SD - 3Q - 6:27 - Anderson 31-yd. field goal (RV 7-6)

 

Team statistics: SD RV

First Downs 7 5

Rushing Att./Yds. 29/112 NA

Passing Yards 91 NA

Pass Cmpl./Att./Int. 6/15/3 NA

TOTAL OFFENSE 203 NA

Offensive Plays 44 NA

Net Gain Per Play 4.6 NA

Fumbles/Lost 3/3 NA

Penalties/Yards NA NA

Punts/Avg. 1/40.0 6/25.2

Kickoffs/Avg. 3/53.3 2/40.0

 

Individual statistics:

RUSHING - SD: Rudisell 12 att./53 yds., Disbro 3/12, Oatman 11/42, Probst 2/4, Kirkey 1/1. RV: Yager 19/63, Sprinkle 1/30/TD.

PASSING - SD: Oatman 6 compl./15 att./91 yds./0 TD/3 Int..

RECEIVING - SD: Probst 3 rec./61 yds./Carpenter 1/2, Kirkey 2/28.

PUNTS - SD: Anderson 1 att./40 yds./40.0 avg.

KICKOFFS - SD: Anderson 3 att./160 yds./53.3 avg/touchback. RV: Sheehan 2/80/40.0.

KICK RETURNS - SD: Disbro 2 ret./28 yds. RV: Combs 2/29.

DEFENSE - SD: Terrell 8 solo tackles/8 assists/4 tackles for loss, Espedilla 4/1/pass breakup, Rudisell 2/1/.5 TFL, Bugni 2/3/.5 TFL, Disbro 0/4/.5 TFL, Aus.Lane 0/2/.5 TFL/PBU, Sterling 1/4/.5 TFL, Probst 0/1/2 PBU/Int.

 

Tigers 12,

Spartans 0

Friday, October 10

At Lawrenceburg

 

Connersville 0 0 0 0 — 0

Lawrenceburg 12 0 0 0 — 12

 

Scoring:

LB - 1Q - Zach Steuer 9-yd. run, kick failed (LB 6-0)

LB - 1Q - Sam Fette 7-yd. run, run failed (LB 12-0)

 

Team statistics: LB CV

First Downs 8 1

Rushing Att./Yds. 44/161 15/41

Passing Yards 0 0

Pass Cmpl./Att./Int. 0/5/1 0/2/0

TOTAL OFFENSE 161 41

Offensive Plays 49 42

Avg. Gain Per Play 3.2 0.9

Fumbles/Lost 7/1 10/3

Penalties/Yds. 8/55 3/35

Punts/Avg. 5/27.4 4/29.3

3rd Down Conv. 1/11 1/13

4th Down Conv. 1/4 0/5

Possession Time 12:00 36:00

 

Individual statistics:

RUSHING - LB: Steuer 23 att./148 yds./TD, Hawkins 8/18, Martin 2/10, Kauffman 1/2, Fette 10/-17/TD. CV: Gonzalez 18/32, Shirkey 2/-4, Kelley 13/-4, Kendall 8/-9.

PASSING - LB: Fette 0 compl./5 att./0 yds./0 TD/1 Int. CV: Kendall 0/2/0 Int.

PUNTS - LB: Fette 3 att./102 yds./34.0 avg., Tuberville 2/35.17.5. CV: Dubois 4/117/29.3.

PUNT RETURNS - LB: Martin 1 ret./2 yds., Hawkins 1/0, Steuer 2/0. CV: Kelley 3/6, Gonzalez 2/5, Kendall 1/0.

KICK RETURNS - LB: Steuer 1 ret./12 yds. CV: Caldwell 1/16, Blakley 1/8, Gonzalez 1/3.

 

 

H.S. girls soccer

 

IHSAA REGIONALS

CLASS 2A at East Central

Wednesday, October 15

Columbus North (13-4-1) vs. New Castle (17-0) (late)

EAST CENTRAL (14-2-2) vs. Bloomington South (9-6-1) (late)

Saturday, October 18

Championship, 1 p.m.

 

CLASS A at Heritage Hills

Saturday, October 18

LAWRENCEBURG (16-2-0) vs. Heritage Hills (17-0-1), 4 p.m.

 

 

H.S. boys soccer

 

IHSAA REGIONALS

CLASS 2A at Columbus North

Thursday, October 16

Bloomington South (11-4-2) vs. Richmond (9-10-1), 6 p.m.

Columbus North (13-3-2) vs. EAST CENTRAL (9-6-2), 7:30 p.m.

Saturday, October 18

Championship, 6 p.m.

 

CLASS A at Jac-Cen-Del (Osgood)

Thursday, October 16

Trinity Lutheran (4-6) vs. Southwestern (Hanover) (15-1-2), 5:30 p.m.

Providence (12-5-2) vs. LAWRENCEBURG (13-4-1), 7:30 p.m.

Saturday, October 18

Championship, 12 p.m.

 

 

H.S. volleyball

 

IHSAA SECTIONALS

 

CLASS 4A Sectional 14

At Columbus East

Thursday, October 23

Columbus East vs. Columbus North, 7 p.m.

Saturday, October 25

Bloomington North vs. Bloomington South, 11 a.m.

EAST CENTRAL vs. Winner Match 1, 12:30 p.n.

Championship, 7 p.m.

 

CLASS 3A Sectional 29

At Franklin County

Thursday, October 23

LAWRENCEBURG vs. Batesville, 6 p.m.

Rushville vs. SOUTH DEARBORN, 7:30 p.m.

Saturday, October 25

Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 11 a.m.

Greensburg vs. Franklin County, 12:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

 

 
«StartPrev12345678910NextEnd»